Zajmujemy się profesjonalnym zwalczaniem komarów, much i meszek na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Stosujemy skuteczne metody usuwania komarów z użyciem preparatów chemicznych.
Czym jest odkomarzanie?
Jest to zabieg mający na celu wytępienie komarów i meszek bądź znaczną redukcję ich populacji na działce i w okolicach budynków mieszkalnych. Stosowanie specjalistycznych środków powoduje upośledzenie u larwy komara oraz u komarzyc, dzięki czemu rozwój owadów zostaje zahamowany. Odkomarzanie, czyli ograniczanie występowania owadów na danej powierzchni, może również wpłynąć na zmniejszenie ilości kleszczy w przydomowym ogrodzie.
Czynności wykonywane przy odkomarzaniu
Pierwszą czynnością po przyjeździe do klienta jest rozpoznanie terenu celem wskazania punktów, w których mogą rozwijać się larwy komarów – likwidacja potencjalnych miejsc rozmnażania się owadów jest kluczowa dla powodzenia operacji odkomarzania. Komary lęgną się w stojących zbiornikach wodnych, beczkach z wodą, rynnach, kałużach.
Kolejno przechodzimy do zabezpieczenia terenu. Należy zakryć oczka wodne, pochować miski dla zwierząt, zamknąć okna w domach oraz upewnić się, że środki nie dostaną się w niepożądane miejsca. Preparaty, które stosujemy są obojętne dla roślin.
Następnie możemy przystąpić do rozpylania środków.
Po wykonaniu odkomarzania znów będą Państwo mogli cieszyć się spokojnymi letnimi wieczorami bez uciążliwych owadów.
O komarach słów kilka
Komary są rozprzestrzenione na wszystkich strefach klimatycznych. Występują zarówno w tropikach, w klimacie umiarkowanym, jak i w kole arktycznym. Rodzina Culicidae (komary) należy do rzędu owadów dwuskrzydłowych (Diptera) – muchówek.
Komary, przez swoją agresywność i masowe występowanie, stanowią prawdziwą plagę dla ludzi.
W Polsce, od czasu wygaśnięcia ognisk malarii w latach 60-tych ubiegłego wieku, uważano powszechnie, że nie odgrywają już istotnego znaczenia w kwestii epidemiologicznej. Jednakże w wielu krajach europejskich stwierdzono udział komarów w przenoszeniu innych chorób na ludzi i zwierzęta. Dotyczy to zwłaszcza infekcji wirusowych.
Za uciążliwe kąsanie odpowiedzialne są wyłącznie samice komara.
Atakują żywicieli głównie wieczorem i wczesnym rankiem, ale w sprzyjających warunkach, takich jak duża wilgotność, osłonięcie od wiatru i małe nasłonecznienie, mogą być bardzo agresywne również w środku dnia.
Samice pobierają krew, która jest im niezbędna, jako źródło białka, do rozwoju jaj. Jednorazowo mogą pobrać około 2µl krwi.
Po posiłku następuje okres spoczynku, by następnie poszukać odpowiedniego zbiornika wodnego, w którym złożą jaja. Mogą to być stawy, słone i słodkowodne bagna, dziuple drzew, przydrożne rowy czy okresowe kałuże.
Stadium jaja trwa kilka dni, kiedy jaja są składane na powierzchni wody. W przypadku jaj składanych w miejscach zalewanych wodą, może trwać od kilku tygodni do nawet miesięcy. W sytuacji gdy zbiornik wyschnie, mogą przetrwać w ziemi nawet kilka lat. U wielu gatunków komara samica może złożyć w ciągu życia do 1000 jaj.
Z nich wykluwa się larwa, która żywi się materią organiczną, na przykład butwiejącymi liśćmi, bakteriami, pierwotniakami.
U komarów można zaobserwować cztery stadia larwalne. Trwają 1-3 tygodnie, w zależności od gatunku komara oraz temperatury wody, w której larwy się rozwijają. W cieplejszej wodzie larwy rozwijają się szybciej. IV stadium przekształca się w krótkie stadium poczwarki, która również żyje w wodzie, bardzo szybko pływa i nie pobiera pokarmu.
Dorosłe komary są bardzo wrażliwe na wysychanie, toteż chronią się w wilgotnych i zacienionych miejscach, takich jak gęsta roślinność, nory i dziuple czy też domy mieszkalne, garaże, piwnice, szopy.
Długość życia komarów jest zależna od klimatu. W temperaturach tropikalnych są to dwa tygodnie, w umiarkowanych 2-3 miesiące. Zimujące samice komara przeżyją nawet 6 miesięcy. Wykazują też zdolności migracyjne, mogą pokonać dystans nawet kilkuset kilometrów.
Samce komara odżywiają się wyłącznie sokami roślinnymi i nektarem.
Muchy i meszki
Muchy występują wszędzie, nie ma części świata wolnej od tych owadów.
Stwierdzono, że w otoczeniu człowieka i hodowanych przez niego zwierząt domowych występuje 220 gatunków much.
W pobliżu siedzib ludzkich najczęściej występować mogą:
- mucha domowa (Musca domestica)
- mucha jesienna (Fannia canicularis)
- bolimuszka (Stomoxys calcitrans)
- mucha plujka (Calliphora vomitoria)
- mucha zielona (Lucilla sericata)
- ścierwica (Sarcophaga carnaria)
- muszka owocowa (Drosophila spp.)
Meszki (simullidae)
W Polsce występuje ich 48 gatunków, z tego 18 gatunków jest krwiopijnych.
Meszki należące do 8 gatunków atakują ludzi.
Owady te nacierają masowo, boleśnie kąsając. Ich aparat gębowy tworzy prymitywną kłujkę, która rozszarpuje skórę żywiciela. Ukłucia Meszek są bardziej bolesne niż komarów, a ssanie krwi może trwać do 5 minut. Ssąc krew, owad wprowadza do ranki trującą ślinę, która zawiera proteazy rozkładające białka, histaminę. Substancje te powodują reakcję organizmu, tym silniejszą, im więcej owadów ukłuło ofiarę.
Przy masowym występowaniu meszek, przebywanie ludzi na otwartej przestrzeni staje się niemożliwe, także atakowanie przez nie zwierząt gospodarskich może powodować straty.
Jeśli chcą Państwo ograniczyć do minimum liczbę latających wokół działki krwiopijców – chętnie pomożemy. Vermin