Świadczymy profesjonalne usługi usuwania gniazd os i szerszeni. Dzięki doświadczeniu oraz sprawdzonym metodom, bezpiecznie i z dobrym skutkiem zwalczamy szerszenie i osy. Działamy na terenie Łodzi i okolicznych miejscowości.
Jeśli zauważyli Państwo w swoim otoczeniu wzmożoną liczbę os lub szerszeni, to może oznaczać, że gdzieś w pobliżu znajduje się ich gniazdo. W takim wypadku niezbędne jest wezwanie firmy zajmującej się likwidacją gniazd os i szerszeni.
Miejsca, gdzie najczęściej szerszenie i osy zakładają swoje gniazda:
- budynki mieszkalne (strychy, balkony, pod parapetami)
- ogrody działkowe (domki, przybudówki, altanki, gniazda w drzewach lub w ziemi)
- prywatne posesje (garaże, szopy, poddasza)
Szerszenie, osy – zwalczanie
Szerszenie są naturalnym wrogiem pszczół – żywią się lich larwami. Nawet niewielka grupa szerszeni może w danym miejscu doprowadzić do całkowitej zagłady populacji jakże cennych dla nas pszczół.
Szerszenie i osy często budują swoje gniazda zbyt blisko ludzkich domostw. Życie i funkcjonowanie w pobliżu tych owadów jest niebezpieczne, szczególnie jeśli mają Państwo uczulenie na ich jad. W takiej sytuacji jedno użądlenie może być szkodliwe dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelne.
Stosujemy sprawdzone techniki usuwania gniazd szerszeni i os. Jeśli mają Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu.
Osa pospolita (Paravespula germanica)
Jak wygląda osa?
Jest to średniej wielkości owad (około 20mm długości) o charakterystycznym czarno-żółtym ubarwieniu.
Dwie pary błoniastych skrzydeł w stanie spoczynku ułożone są wzdłuż ciała.
Samice na końcu odwłoka mają gruczoły jadowe uzbrojone w żądło. Służy ono do paraliżowania lub zabijania zdobyczy.
Jak wygląda gniazdo os?
Osy żyją gromadnie. Budują gniazda z szarej, bibulastej masy, którą sporządzają z zeskrobanej tkanki roślinnej i z wydzieliny specjalnych gruczołów. Gniazda te mają kształt kulisty lub gruszkowaty, składają się z kilku plastrów, w których znajdują się sześciokątne komórki, służące za pomieszczenia dla młodych larw.
Osy umieszczają je pod belkowaniem dachów, na strychach, w dziuplach lub w ziemi.
Jaki jest cykl życia os?
Zimująca samotnie w ziemi lub w innych kryjówkach samica osy w pierwszych dniach wiosny buduje gniazdo złożone początkowo tylko z kilku komórek. Składa w nim jaja i opiekuje się larwami aż do wyjścia na świat pierwszych robotnic. Od tej pory na nie przechodzi cała dalsza praca przy rozbudowie gniazda i zdobywaniu pokarmu. Pod koniec lata robotnice budują w gnieździe większe komórki, w których rozwijają się samce i samice osy.
Jakie zagrożenie stwarzają osy?
Ukłucia os powodują silny, piekący ból, miejscowe stany zapalne, obrzęki.
Osy, w odróżnieniu od pszczół, podczas ataku nie tracą żądła. Ich jad ma kwaśny odczyn i gorzki smak. Poszczególne jego składniki działają toksycznie, hemolitycznie.
Gdy osa wprowadzi jad bezpośrednio do żyły, zamiast objawów miejscowych u poszkodowanego mogą wystąpić: porażenie i skurcze mięśni, krwawienia z dziąseł i nosa, nudności, obniżenie wydolności nerek i zaburzenia pracy serca. Użądlenia alergików przez osy mogą skutkować skutkować nawet śmiercią.
Szerszeń (Vespa crabro)
Po czym poznać szerszenia?
Szerszeń jest największą z żyjących u nas os. Osiąga do 35mm długości. Samce i robotnice są nieco mniejsze od samic.
Tułów i pierwszy segment odwłoka szerszenia jest czarno-czerwono-brunatny. Pozostałe segmenty są żółte z ciemnymi plamami.
Czym żywią się szerszenie?
Są to drapieżniki atakujące inne owady. Zjadają też mięso, zlizują słodki sok roślinny, spadź, nektar kwiatów, nadgryzają dojrzałe owoce. Aby dostać się do soku roślinnego, szerszenie mogą obgryzać korę z pni i gałęzi drzew leśnych i owocowych. Korę tę zużywają także do budowy gniazd.
Gdzie napotkać można gniazdo szerszeni?
Szerszenie gnieżdżą się w dziuplach drzew, na strychach, pod okapami budynków, rzadziej w ziemi. Budują gniazda większe od tych osy pospolitej, czasami wielkości piłki od koszykówki. Szerszenie są aktywne przez całą dobę, mogą atakować także w nocy.
Od czego zależy coroczna liczba szerszeni?
Na liczebność szerszeni wpływa pogoda w miesiącach wiosennych. Deszczowe i chłodne miesiące kwietnia i maja powodują, że królowe mają trudności ze znalezieniem suchego miejsca na gniazdo oraz z wykarmieniem rozwijających się larw. Sucha i ciepła wiosna natomiast bardzo im sprzyja.
Lokalne populacje os i szerszeni mogą osiągać wielkie rozmiary, a nieumiejętne zwalczanie ich jest niezwykle trudne i niebezpieczne.
Vermin – likwidacja gniazd os i szerszeni to nasza specjalność.