Oferujemy profesjonalne zwalczanie pcheł przy użyciu środków chemicznych. Zabiegi likwidacji pcheł wykonujemy na terenie Łodzi i okolic.
Tych kilka oznak może świadczyć o obecności pcheł w Państwa domu:
- Państwa zwierzę drapie się częściej niż zwykle
- brud pozostawiony przez pchły, wyglądający jak zmielony pieprz – jego znaczne ilości można znaleźć na posłaniu czworonoga
- swędzące ugryzienia, zwłaszcza w okolicach kostek – pchły gryzą również ludzi, choć preferują porośnięte sierścią zwierzęta
Pchły, zwalczanie pcheł
Pchły są czerwono-brązowymi pasożytami o długości około 2,5 mm, które żywią się krwią. Nie mają skrzydeł i poruszają się głównie skacząc. Jednorazowo potrafią złożyć około 20 jaj na ciele zwierzęcia. Jaja często spadają z sierści, dlatego zazwyczaj największa liczba pcheł znajduje się na psim czy kocim posłaniu. Wystarczy jedna pchła na sierści czworonoga, aby kilka dni później plaga niechcianych gości opanowała cały dom.
Do tępienia pcheł stosujemy chemiczne opryski. Zabieg jest jednorazowy i skuteczny.
Żywią się krwią zwierząt ciepłokrwistych i człowieka – pchły
Budowa pcheł
Pchły to drobne owady, najczęściej brązowe, pozbawione skrzydeł.
Tylna, trzecia para odnóży jest silnie umięśniona, znacznie dłuższa od przednich i przystosowana do skoków. Umożliwia jej skoki na odległość 30cm.
Ciało pcheł jest bocznie spłaszczone, co ułatwia im przesuwanie się po sierści zwierząt, na których pasożytują. Długość ciała wynosi 1-4mm (samice są większe od samców). Pokryte są twardymi włoskami zabarwionymi w rozmaite kolory, od żółtego do ciemnobrunatnego.
Ich narząd gębowy jest typu kłująco-ssącego.
Gatunki pcheł
Pchły pasożytują głównie na zwierzętach ciepłokrwistych. Żywią się krwią małych i dużych ssaków, gryzoni, rzadziej ptaków.
Gatunki pcheł, które muszą się częściej odżywiać, przebywają w sierści zwierząt, natomiast te, które ssą krew rzadziej, mieszkają w norach i gniazdach żywicieli. Te pierwsze, które występują w sierści zwierząt domowych, to szkodniki, które zwalczamy.
Na świecie jest znanych ponad 1500 gatunków pcheł, a w Polsce około 70 gatunków. Różnice pomiędzy nimi są niedostrzegalne gołym okiem. Każdy gatunek pchły ma swojego głównego żywiciela, ale nie jest ściśle związany z jednym gospodarzem.
Do najbardziej dokuczliwych należą:
- pchła ludzka (Pulex irritans) – głównym żywicielem jest człowiek, ale chętnie żywi się krwią psów, kotów, lisów i innych drapieżników
- pchła kocia (Ctenocephalides felis) – główny pasożyt kotów, choć występuje też na psach, gryzoniach i innych ssakach
- pchła psia (Ctenocephalides canis) – jej głównym żywicielem jest pies, ale możemy znaleźć ją w sierści kotów, szczurów, myszy, lisów
- pchła dżumowa (Xenopsylla cheopis) – pochodzi z Afryki, skąd została zawleczona przez szczury, najczęściej występuje w miastach portowych
Rozwój i odżywianie się pcheł
Pchły składają jaja w szczelinach i szparach podłóg oraz w miękkich materiałach (legowisko psa czy kota jest do tego idealnym miejscem). Niektóre gatunki składają jaja w sierści zwierząt, z której spadają one na ziemię.
W ciągu życia samica składa 400-500 jaj. Larwy mogą żyć kilka miesięcy bez pokarmu, wówczas się nie rozwijają. Po osiągnięciu pełnego wzrostu, larwa ulega przepoczwarczeniu. Czas trwania stadium poczwarki zależy od temperatury i wilgotności, może wynosić od 7 dni do nawet roku. W sprzyjających warunkach całkowity rozwój pchły może przebiegać w ciągu 3-4 tygodni, zimą 6-7 tygodni.
Długość życia poszczególnych gatunków pcheł jest rozmaity i wynosi od 100 dni do kilku lat. Pchła ludzka żyje przeciętnie 3-4 miesiące.
Pchły odżywiają się przeciętnie co 2 godziny, choć mogą żyć długo bez pobierania krwi pod nieobecność żywiciela.
Czas ssania pchły ludzkiej to około 15 minut, u psiej jest znacznie dłuższy: 2-4 godziny.
Przy ukłuciu pchły, do ranki przenika wydzielina jej gruczołów, która nie dopuszcza do krzepnięcia krwi. Jednocześnie około ranki powstaje zaczerwienienie i stan zapalny, który utrzymuje, się, w zależności od wrażliwości człowieka, do kilku dni.
Pchły przenoszą groźne mikroorganizmy chorobotwórcze.
Najwięcej pcheł pojawia się w ciepłych okresach roku. Są to bardzo dokuczliwe, okresowe pasożyty zewnętrzne.
Zwalczanie pcheł
Pchły zwalcza się w piwnicach, gdzie przenoszą się na składowane meble lub inne nieużywane przedmioty, jak również w mieszkaniach, gdzie pasożytują na zwierzętach domowych.
Najlepszym sposobem tępienia pcheł jest ich jednoczesne zwalczanie na zwierzętach oraz w ich otoczeniu.
Zapchlone pupile należy wykąpać używając szamponów owadobójczych, a następnie wyprowadzić je z domu.
Resztą zajmiemy się my.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Vermin