Swiadczymy profesjonalne usługi zwalczania prusaków i karaluchów na terenie Łodzi oraz okolic. Zapewniamy szybkie, bezpieczne i przede wszystkim skuteczne usuwanie prusaków i karaluchów.
Jak wygląda karaluch, czym się żywi i gdzie się ukrywa?
Na całym świecie istnieje ponad 4000 gatunków karaczanów, jednak nie wszystkie są uważane za szkodniki. Dorosłe osobniki osiągają długość od 1,5 do 3 cm. Mają głowę, tułów i odwłok, są spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ich zewnętrzna powłoka ciała jest twarda.
Karaczany są wszystkożerne i żywią się szeroko pojętą materią organiczną. Odżywiają się okruchami chleba, resztkami mięsa, owoców, warzyw, a także innymi produktami zawierającymi cukier.
Karaluchy, prusaki preferują ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej zamieszkują kuchnię oraz łazienkę. Uwielbiają przebywać w urządzeniach, które wytwarzają ciepło, czyli na przykład w kuchenkach, lodówkach i piekarnikach. Nierzadko skrywają się nawet w szafkach, szufladach i pod listwami przypodłogowymi.
Do najczęściej występujących gatunków zalicza się Blatta orientalis, potocznie zwanego karaluchem i Blattella germanica, zwanego prusakiem.
Usuwanie prusaków
Prusaki to owady, które dość szybko przyzwyczajają się do miejsca i błyskawicznie rozmnażają, a usunąć je co do jednego jest bardzo trudno. Zanieczyszczają swoje otoczenie odchodami, przeżutym pożywieniem, a w wyniku przemieszczania się z brudnych, zainfekowanych przestrzeni – skażają żywność, przenosząc na nią bakterie chorobotwórcze.
Usunięcie całej populacji prusaków przemierzających piony rur kanalizacyjnych bloku mieszkalnego często jest niemożliwe bez przeprowadzenia dezynsekcji we wszystkich mieszkaniach.
Jednak stosowane przez nas metody umożliwiają nam wytępienie prusaków z pojedyńczego mieszkania, a nawet zabezpieczenie go na przyszłość.
Zwalczamy prusaki dwiema metodami:
- metoda opryskowa (oprysk chemiczny)
- metoda żelowa (pokarmowa) – szczególnie polecana przez naszych klientów – udzielamy na nią półrocznej gwarancji
Do tępienia prusaków i karaluchów wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone środki. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania. Zapraszamy do kontaktu.
Vermin – gwarancja usunięcia karaczanów na dobre.
Karaczan prusak (Blattella germanica L.)
Charakterystyka
Ciało prusaków jest żółtobrązowe, nogi i czułki nieco jaśniejsze. Samice osiągają długość około 15mm, samce są trochę mniejsze i węższe. Prusaki mają dwie pary skrzydeł: górne – sztywne, dolne – przeźroczyste i błoniaste. Odnóża prusaków zaopatrzone są w przylgi i pazurki, dzięki którym owady te mogą poruszać się po każdej powierzchni, także gładkiej i pionowej.
Owady te występują w pomieszczeniach ogrzewanych, tam gdzie mają dostęp do wody i pożywienia, na przykład: w mieszkaniach, piekarniach, sklepach spożywczych. W pomieszczeniach wybierają miejsca ukryte: za listwami, boazerią, szafkami lub za urządzeniami takimi jak lodówki, piekarniki, kuchenki.
Prusaki są aktywne nocą, w dzień ukrywają się. Mają skłonność do przebywania w wąskich szczelinach (tigmotaksja). Żywią się zarówno pokarmem pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, z preferencją węglowodanów.
Szkodliwość
Prusaki niszczą żywność i zanieczyszczają ją odchodami i resztkami pancerzyków. Stwierdzono, że mogą przenosić wiele chorobotwórczych drobnoustrojów: bakterii, wirusów, grzybów, pierwotniaków.
Prusaki są też źródłem niezwykle silnych alergenów oddziałujących drogą wziewną lub poprzez kontakt z powierzchnią ciała.
Karaczan karaluch (Blatta orientalis L.)
Charakterystyka
Karaluch to ciemnobrązowy, krępy owad o długości ciała od 18 do 30mm. Skrzydła i nogi ma nieco jaśniejsze od reszty ciała. U samców błoniaste skrzydła są dobrze widoczne, u samic są szczątkowe.
Karaczany te występują w pomieszczeniach budynków, na niższych kondygnacjach (piwnice, sutereny, parter, pierwsze piętro). Penetrację wyższych pięter utrudnia im brak przylg na odnóżach oraz ciężka budowa ciała. Sprawnie i szybko poruszają się tylko po powierzchniach poziomych oraz chropowatych. Karaluchy spotykane są w kuchniach, magazynach z żwynością, pralniach, kotłowniach, łazienkach.
Karaluchy są bardziej niż prusaki odporne na niskie temperatury. Mogą więc występować w pomieszczeniach słabo ogrzewanych. Są wszystkożerne, aktywne nocą. Karaluchy wschodnie nie występują w tak dużych populacjach jak karaczany prusaki.
Szkodliwość
Podobnie jak prusaki, zanieczyszczają żywność oraz mogą przenosić patogenne mikroorganizmy. Ich wydaliny oraz resztki pancerzyków, tak jak u prusaków, mają działanie alergizujące.
Przybyszka amerykańska (Periplaneta americana)
Jest to duży (28-25mm), czerwono-brązowy owad o długich czułkach i sporych skrzydłach. Pokrojem ciała przypomina dużego karalucha, z tym że jest od niego jaśniejszy.
Przybyszka pochodzi z rejonów tropikalnych. Obecnie jest coraz częściej spotykana w krajach klimatu umiarkowanego, gdzie rozprzestrzenia się wraz ze sprowadzanymi towarami.
Podobnie jak powyżej opisane, karaczany te nie są wybredne w doborze pożywienia, a ich największa aktywność wypada nocą.