SZKODNIKI DREWNA ŁÓDŹ - ZWALCZANIE KSYLOFAGÓW - vermin.com.pl

Wykonujemy zabiegi dezynsekcji w celu zwalczania szkodników drewna (ksylofagów). Obszar, w którym działamy to Łódź, województwo łódzkie i okolice. Zabieg usuwania szkodników drewna w naszym wykonaniu jest skuteczny.

Szkodniki drewna, tępienie spuszczela i kołatka

Owady atakują drewno, ponieważ znajdują w nim schronienie i pożywienie. Szkodniki z rodziny kózkowatych i kołatkowatych są liderami pod względem powodowanych szkód. Niszczą bezcenne dziedzictwo kulturowe, wszelkie drewniane elementy konstrukcyjne – na przykład więźby dachowe, jak również meble.

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) – jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna. Potrafi swoim żerowaniem doprowadzić do kompletnego zniszczenia materiału.
Szkodniki drewna niełatwo jest wytępić. Zwalczanie spuszczela pospolitego i kołatka domowego jest szczególnie ważne ze względu na osłabianie przez nie elementów nośnych, co może skutkować zawaleniem się nawet solidnych konstrukcji drewnianych.

szkodniki drewna

 

Popularne szkodniki drewna

Spuszczel Pospolity

Popularnym szkodnikiem drewna jest spuszczel pospolity.
To dość duży, czarny lub ciemnobrunatny chrząszcz. Jego wyraźnie spłaszczone ciało pokryte krótkimi włoskami ma od 7 do 25 mm długości. Samce są mniejsze od samic, ale za to mają dłuższe czułki.
Mówi się, że spuszczel pospolity jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna. Ma wysoką tolerancję dla jakości drewna, a także jego wilgotności i warunków otoczenia. Może doprowadzić do katastrofalnych zniszczeń w strukturze materiału. Larwy rozwijają się w zawilgoconym i lekko zagrzybionym drewnie. Spuszczel żywi się drewnem litym i klejonym.
Stanowi ogromne zagrożenie dla konstrukcji zabudowy wiejskiej i miejskiej. Może pojawić się w więźbach dachowych murowanych budynków, a nawet w stropach pod poddaszami. Atakuje drewniane podłogi, okna drewniane, drzwi oraz meble.

Kołatek Domowy

Drugim popularnym i zarazem jednym z najgroźniejszych szkodników drewna, jest kołatek domowy. To brązowy chrząszcz o długości ciała do 4 mm.
Największe szkody wyrządza w drewnie iglastym. Dokonuje destrukcyjnych zmian w drewnie wewnątrz budynku. To oznacza, że atakuje materiał konstrukcyjny, który został wykorzystany do budowy domu. Niszczy drewniane okładziny na ścianach, parkiety oraz drewniane meble. Uszkadza elementy dekoracyjne jak ramy obrazów i rzeźby, a także meble z wikliny. Atakuje drewno lite, klejone i materiały drewnopochodne.

Skąd wiadomo, że w domu są szkodniki drewna?

Szkodniki drewna lubią pojawiać się nie tylko w ogrodzie, ale również w domu. Doprowadzają do zniszczeń konstrukcji, mebli oraz pozostałych elementów wykonanych z drewna, psując w ten sposób także ich wygląd.
W każdym domu można znaleźć drewniane elementy. Materiał ten wykorzystuje się przecież do produkcji mebli, drzwi, okien, podłóg, przedmiotów dekoracyjnych. I nie ma znaczenia, że są pokryte farbą czy lakierem. Dlatego ryzyko pojawienia się tych szkodników jest duże.
Warto przynajmniej raz na jakiś czas dokładnie obejrzeć meble. Jeśli na ich powierzchni znajdują się otwory, można spodziewać się obecności szkodników. Innym objawem świadczącym o tym jest mączka drewniana wysypująca się z wyżłobionych kanalików. Podczas ich drążenia, szkodniki drewna robią spory hałas, w mączce zaś mogą znajdować się ich odchody.
 
Charakterystyczne otwory w drewnie pozostawione przez drewnojady.

drewnojady

Zwalczanie szkodników drewna

Obecność drewnojadów w domu może doprowadzić do błyskawicznych zniszczeń. Można spodziewać się uszkodzeń mebli i pozostałych drewnianych przedmiotów, a także konstrukcji budynku.
Nie zawsze łatwo jest uchronić się przed szkodnikami drewna. Można natomiast skutecznie im przeciwdziałać. Jeśli masz ten problem, skontaktuj się z nami. Usuwanie szkodników drewna to usługa, którą świadczymy od lat. Tę usługę wykonujemy na terenie całej Polski.

Skontaktuj się z nami i sprawdź jak możemy Ci pomóc. Vermin

Metody usuwania spuszczela i kołatka:

  • gazowanie – gaz wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu zabija larwy oraz dorosłe osobniki owadów – dezynsekcja metodą gazową wymaga czasu, a miejsce poddawane zabiegowi musi być zabezpieczone przed nieszczelnościami
  • opryskiwanie
  • żelowanie – innowacyjna metoda, bardzo skuteczna i praktyczna

Walka ze szkodnikami drewna nie musi być trudna. Z naszą pomocą pozbędą się Państwo intruzów.
 

Korzystając ze strony, wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Rozumiem